Polskie storczyki dziko rosnące – gdzie występują?
Storczyki kojarzą się każdemu z tropikalnym lasem nad Amazonką, tymczasem są to rośliny, które kwitną również w polskim klimacie. W różnych rejonach Polski można spotkać wiele odmian tych pięknych kwiatów.
Zachwycające, kolorowe storczyki w doniczkach można znaleźć w prawie każdej kwiaciarni w Polsce. Są często wybierane na prezent z różnej okazji, ponieważ to bardzo atrakcyjne wizualnie kwiaty. Storczyk, nazywany również orchideą, jest epifitem, rosnącym z reguły na drzewie, a nie kwiatem z korzeniami w glebie. Dlatego też ma nieco inne wymagania w porównaniu do roślin doniczkowych.
Na świecie występuje ok. 30 tysięcy odmian storczyków. Rosną w zasadzie na każdym kontynencie, oprócz Antarktydy. Dlatego można je również spotkać w Polsce. Ten fakt może być dużym zaskoczeniem dla wielu osób, które kojarzą storczyki z tropikalną strefą klimatyczną. Polskie storczyki nie boją się chłodnych nocy i spokojnie rosną na polach oraz w lasach. Na terenie naszego kraju można znaleźć aż 50 gatunków storczyków, choć liczba ta zmienia się corocznie. Niektóre gatunki znikają, a inne pojawiają się. Przyroda działa po swojemu i niejednokrotnie pozornie wymarły gatunek, nagle odkrywany jest w jakimś miejscu.
Najwięcej storczyków występuje na północy i południu Polski. Rosną w specyficznych warunkach, na łąkach, torfowiskach czy pastwiskach. Największą ich ilością może pochwalić się Tatrzański Park Narodowy, ponieważ można w nim spotkać aż 27 gatunków storczyków. To rośliny będące pod ścisłą ochroną, więc nie wolno ich zrywać czy zabierać ich rozsad do domu.
Rodzime storczyki – co je odróżnia od tych sprzedawanych w kwiaciarniach?
Polskie storczyki, rosnąc w innych warunkach klimatycznych, wyglądają inaczej niż ich klasyczne odpowiedniki z kwiaciarni. Z reguły mają mniejsze kwiaty, ale są za to bardziej pachnące. Wiele polskich storczyków, podobnie jak zagraniczne orchidee, ma kwiaty zbliżone kształtem do wizerunku różnych owadów, przeważnie samic danego gatunku. Takie działanie ma na celu skuteczne zwabienie do nektaru, jak największej ilości owadzich samców, którzy pomogą w zapyleniu kwiatów i co za tym idzie, ich rozmnożeniu.
Niektóre polskie storczyki rosną w lasach na podłożu pełnym różnego rodzaju grzybów. Dzieje się tak, ponieważ mogą w ten sposób uzyskać doskonałe składniki odżywcze. Wiele odmian nie ma nawet liści czy zielonego barwnika w pędach, ponieważ nie zachodzi w nich proces fotosyntezy. Do tej grupy należy m.in. storzan bezlistny, gnieźnik leśny czy też żłobik koralowaty.
Do najczęściej spotykanych w Polsce storczyków można zaliczyć: kruszczyk szerokolistny, listerę jajowatą, buławnik czerwony, obuwik pospolity, gółkę długoostrogową, kukułkę szerokolistną czy podkolan biały. Niektóre z tych gatunków rosną w całej Polsce. Lubią żyzną glebę, lasy liściaste, zarośla i łąki, a także torfowiska. Największą różnorodność storczyków można zaobserwować na północy i południu Polski. Poszukując w internecie zdjęć polskich storczyków, warto przy okazji zajrzeć na stronę bet.pl i sprawdzić wyniki sportowych rozgrywek.
Storczyki, bez względu na to czy rosną w tropikalnym lesie, czy na polskim torfowisku, zawsze zachwycają pięknem swoich kwiatów. Nasze rodzime orchidee dodatkowo mają cudowny zapach.